13. 2. 2016

třísložkové karty - dopravní značky

 Dopravní značky Vilíka zajímají hlavně na procházkách. Bohužel ne každý den máme možnost jich vidět tolik, kolik by sám chtěl a tak jsem vytáhla dřevěné značky které doteď ležely trochu ladem a vytvořila k nim třísložkové kartičky. Zatím pracujeme jen s jednou verzí a přiřazujeme značky, povídáme si která co znamená.

Pokud máte o kartičky zájem, nechte mi pod příspěvkem mejla.  Tentokrát zasílám v excelu, ať si můžete udělat případně menší verzi. Naše je velká aby si rukama nesrážel značky a měl dost prostoru :)



pracujeme s chybou :) .. nejsou panáčci vedoucí se za ruku jedno a to samé 




10. 2. 2016

počítáš .. počítám .. počítáme

 Öbrazový inspiromat pro malé počtáře .. aneb co se u nás doma našlo :)

Původně jsem si říkala že toho vlastně doma moc nemám, co by mělo s počty společného, .. no .. ale pak jsem nosila a nosila a nosila .... a je toho docela slušná hromádka :)

Syna teď hodně baví počty, resp. počítá úplně vše. Paradox je že ve dvou letech uměl krásně počítat do desíti ( jako básničku, ne klasické počítání ) a ve chvíli kdy začal opravdu počítat, počítá jedna dvě sedm osm devět sedmnáct osmnáct devatenáct dvacet :D .. takže 20 se rovná ve skutečnosti 9. No občas je s tim sranda ale doufám že se jeho averze k vyslovení slova TŘI brzo překoná a bude počítat klasicky :) :)

Před pár týdny jsem absolvovala další montessori seminář a to Matematika 2+ u báječné Ireny Kubantové  a tak mne napadlo dát materiál dohromady a obohatit ho o nápady které na semináři byly. Většina fotek komentář nepotřebuje a kde budu mít potřebu vysvětlit, dopíšu .. nebo napište vy do komentáře kdyby bylo něco nejasného :)
-
/ tentokrát nebudu řešit  montessori pomůcky - červenomodré tyče, perlový materiál apod. .. na to bude samostatný příspěvek později  ... toto jsou doma vyrobitelné drobnosti pro jednoduché počítání / 


 







  
  Skákání po počtech .. kombinace perlového materiálu a Hejného .. geniální  .. pochyceno ze semináře IK  stejně jako přiřazování dvojic viz fotka pod tímto textem  ( zalaminovány kartičky a přilepen suchý zip takže dětem počty opravdu projdou pod rukama ).

Černé kartičky se čtverečky jsou na přiřazování typu vem si 3 mandarinky .. a dítě položí do tří čtverečků opravdu tři kousky .. taky krásná matematika v praxi :) 



 ( tác na vajíčka .. např na počítání hroznů ke svačině .. do každého odílu odpočítáno )

3. 2. 2016

Růžová věž ( všechno co jste kdy o ní chtěli vědět a báli jste se zeptat :)

... nadpis berte s nadsázkou .... ale snad se opravdu něco dozvíte :)
-
Snad nejznámější montessori pomůcka o které ví téměř každý. Ale taky si bohužel většina lidí řekne .. šmarja 10 kostek za tolik peněz a co s tím? Vždyť to jsou obyčené kostky, tak jak si s tím to dítě má hrát? A proč nemůžou být obyčejné kostky? A proč je růžová? A co s ní? Postaví se věž.. no a? 
A ono to tak není. Tedy ne tak úplně. 

Každopádně se opravdu jedná o deset plných kostek rozměrech hrany 1-10cm z kategorie smyslových pomůcek. Jedinný rozdíl mezi kostkami je délka jejich hrany + nejmenší kostička vždy vyplní prostor větší kostky.

Proč nestačí obyčejné kostky? Klasické kostky jsou barevné, rozměrově podobné a tak rozptylují dítě od toho podstatného. Ad růžová .. údajně má tato barva v mozku aktivovat estetické cítění dítěte :)

Kdy věž pořídit? Asi nejlepší je rozpoznat senzitivní období řazení, skládání, řešení malý velký .. ale obecně se většinou doporučuje od 2,5r. 
Já věž vytáhla ve chvíli kdy jsem věděla že dítě dokáže pochopit že se věž neboří ale skládá po kostkách zpět na podložku a začal vše rovnat do řady ( v batolecím věku ho to nějak minulo :) 

Růžová věž hlavně pomáhá rozvíjet motoriku a svalovou koordinaci, trénování soustředění, pomáhá naučit se poznávat rozdíly velikosti, váhy i prostoru, základ pro matematiku a desítkovou soustavu, měření a poměřování.
Nepřímo taky děti připravuje na psaní ( díky špetkovému úchopu malých krychlí ).

Je dobré děti naučit kostky správně nosit ( video na youtube třeba ZDE ) ale například můj téměř tříletý syn to naprosto ignoruje :) :)

Základ práce s pomůckou je popsán téměř v každém montessori eshopu, to zde rozepisovat nebudu. Každopádně možností jak s pomůckou pracovat je spoustu tak zde pár tipů co děláme doma:

1.  klasické stavění věže od nějvětší po nejmenší
2.  stavění věže se srovnáním dvou hran
3.  věž stavět i horizontálně
4.  zkusit věž postavit i se zavázanýma očima
5.  trénovat s dítětem : dones největší, ukaž nejmenší, schovej kostku která je menší než ..
6.  schovat jednu kostku z řady a dítě hádá a hledá vizuálně i hmatem která chybí
7.  přiřazování kostek na libovoně poskládané šablony viz fotky níže
8.  přiřazování na šablony 1-10 viz fotky níže
9.  stavění různých obrazců z kostek viz fotky níže
10. stavět z kostek různé množství menších věží ( postavíš dvě úplně stejně velké? )



uložna klasicky v poličce .. 


nejmenší .. a permanentně ztracena :) 




šablony jsem nepřipravovala sama, je jich a internetu mraky .. ať žije google :)

tyto jsou konkrétně odsud
TU a TU



a většinou se to nakonec zvrhne .. viz fotky včera v devět večer :)




ségra koukej!


PS: do největší kostky se vleze litr vody! :D